Page 128 - 150HAZU-izmjena_16.6.pdf

This is a SEO version of 150HAZU-izmjena_16.6.pdf. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

— 128

kationa. %ujasovi podatci nisu u skladu s dosad op-üenito prihvaüenom SatterQ teorijom i zapravo su novi podaci o odnosu izmeÿu ¿zikalno-kemijskih karakteristika okusnih podraåaja i okusnih kvali-teta. Dio istraåivanja na tom podruþju odnosi se na psiho¿ziku. Rezultati tih istraåivanja pouzdaniji su i znatno manje pod utjecajem razliþitih za psiho¿- ziþki odnos irelevantnih þimbenika. Drugi pristup skaliranju intenziteta osjeta sastojao se u mjerenju brzine senzomotorne reakcije na slane podraåaje razliþitog intenziteta. Rezultati su pokazali da su tzv. Pipronove brzine u uskoj korelaciji s percipi-ranim okusnim intenzitetima i da kao objektiv-niji pristup od postupka subjektivne psiho¿zike omoguüuju toþnije odreÿenje psiho¿ziþkog odno-sa. Ti radovi sadråe i niz metodoloških inovacija na tom podruþju. Ostala se istraåivanja odnose na perzistenciju adaptaciju senzibilizaciju i inhibici-ju na podruþju okusnih osjeta. Rezultati ukrštene adaptacije pokazali su da samo u binarnim kom-binacijama koje ukljuþuju slatke tvari dolazi do senzibilizacije dok u svim drugim kombinacijama prevladava inhibicija. Pojave inhibicije istraåene su i u okusnim mješavinama a utjecaj adaptacije istraåen je i na nekim Ienomenima sukcesivnog kontrasta posebno na tzv. okusu vode.

Slavko .rvavica izvršio je opseåna istraåi-vanja aktivnosti i distribucije acetilkolinesteraze i butirilkolinesteraze u velikom broju parazitskih helminata (trematoda cestoda i nematoda . U tom razdoblju izvršena su i sustavna istraåivanja aktiv-nosti enzima koji sudjeluju u razgradnji glukoze. Posebna je pozornost posveüena regulacijskim en-zimima Embden-Me\erhoIova glikolitskog puta. Rezultati tih istraåivanja govore da su ti enzimi podloåni djelovanju metaboliþkih modulatora i da bi mogli poput onih u citoplazmi kraljeånjaka utje-cati na veliþinu protoka glukoze kroz spomenuti glikolitski put. U parazitu MetastroQgylus aSri koji åivi u pluüima svinja otkriven je kompletan ciklus limunske kiseline kao i svi enzimi tzv. puta kidanja citrata. )unkcija toga puta dovedena je u vezu s izluþivanjem acetata iz mitohondrija u hahitat. Iz-vršena su i podrobna istraåivanja intrastaniþne ras-podjele maliþnog enzima u parazitskih helminata i

njegove ovisnosti o NADP u NAD . Na podruþju metaboliþkih istraåivanja objasnio je Iunkciju slije-pog crijeva u peradi. Dokazano je da se niåe masne kiseline nastale vrenjem pod utjecajem tamošnje mikroÀore apsorbiraju u znatnim koliþinama u tom dijelu crijeva. Dokazano je znaþenje natrijevih iona i interakcije ostalih iona u procesu apsorpcije kal-cija i IosIata u probavilu preåivaþa (þlan suradnik Dubravko Timet .

Na podruþju mineralnog metabolizma .rista .ostial-Šimonoviü (1923. posvetila je posebnu paånju izuþavanju potencijalne opasnosti od izlo-åenosti teškim metalima u neonatalnom razdoblju. Otkrila je vrlo visoku apsorpciju olova i nekih dru-gih teških metala u neonatalnoj dobi. U toj dobi organizam ne razlikuje apsorpciju kationa aktivnim transportom a homeostaza esencijalnih elemenata te interakcija esencijalnih i toksiþnih metala u pro-cesu apsorpcije bitno su drukþije nego u odraslih. Osim toga dob utjeþe i na raspodjelu metala u or-ganizmu. Posebno je vaåno da se u neonatalnom razdoblju zadråava znatno više Irakcija metala (Pb Hg Cd Mn u mozgu nego u odraslih i da razdoblje sisanja predstavlja kritiþnu dob za aku-mulaciju metala u organizmu. Zakljuþeno je da su mladi organizmi zbog nedozrelosti procesa prije-nosa metala u organizmu jaþe ugroåeni od odraslih u istim uvjetima izloåenosti metalima. Rezultati tih istraåivanja utjecali su na donošenje meÿunarod-nih preporuka o dopuštenoj izloåenosti metalima u okolišu. U epidemiološkim istraåivanjima u dvije regije u Hrvatskoj s razliþitim dnevnim unosom kalcija u hrani ustanovljeno je da dnevni unos kal-cija utjeþe na koliþinu koštane mase i na incidenci-ju Iraktura kuka u populaciji. Ti su rezultati utjecali na donošenje preporuka o dnevnom unosu kalcija u SAD-u. U podruþju eko¿ziologije i toksikologije njena su istraåivanja nastavili suradnici posebno u izuþavanju transportnih mehanizama teških metala u morskim i drugim organizmima (þlan suradnik ýedomil Lucu i dr. .

Stevan Milkoviü bavio se prije svega razvit-kom endokrinog sustava hipo¿za – kora nadbu-breåne ålijezde u intrauterinom i ranom postna-talnom åivotu te ulogom tog sustava u adaptaciji

hazu.indd 128 11.04.2011. 0

Page 128 - 150HAZU-izmjena_16.6.pdf

This is a SEO version of 150HAZU-izmjena_16.6.pdf. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »