Page 35 - 150HAZU-izmjena_16.6.pdf

This is a SEO version of 150HAZU-izmjena_16.6.pdf. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

— 35

blju 2001. ï 2010. godine potpisani su sporazumi o znanstvenoj suradnji sa sljedeüim akademijama: Albanskom akademijom znanosti (2002. .ine-skom akademijom inåenjerstva (2002. %erlin- -brandenburškom akademijom (2002. .ineskom akademijom društvenih znanosti (2004. .raljev-skom akademijom knjiåevnosti povijesti i starina iz Švedske (2004. Akademijom znanosti Islamske Republike Irana (2005. %ritanskom akademijom (2005. ï obnovljena verzija Šangajskom akade-mijom društvenih znanosti (2007. .raljevskom Àamanskom akademijom znanosti i umjetnosti (2007. Ukrajinskom nacionalnom akademijom znanosti (2010. i Rumunjskom akademijom zna-nosti (2010. te Pismo namjere s Nacionalnom aka-demijom znanosti Republike .oreje (2010. . U istom razdoblju potpisano je i nekoliko protokola koji þine sastavni dio sporazuma i to s: %ugarskom akademijom znanosti %ritanskom akademijom Ruskom akademijom znanosti Ma-ÿarskom akademijom znanosti Poljskom akademi-jom znanosti .ineskom akademijom inåenjerstva Makedonskom akademijom znanosti i umjetnosti Akademijom znanosti i umjetnosti %osne i Herce-govine Austrijskom akademijom znanosti Ukrajin-skom nacionalnom akademijom znanosti i Rumunj-skom akademijom znanosti. S nekim akademijama popisano je nekoliko protokola s obzirom na to da se uglavnom potpisuju na tri godine.

%uduüi da je razmjena znanstvenika glavna osnova meÿuakademijske suradnje vaåno je spo-menuti da se u okviru gore spomenutih sporazuma i protokola u desetogodišnjem razdoblju realizira-lo 297 studijskih boravaka u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti te u znanstvenim i umjetniþ-kim institucijama Republike Hrvatske. Isto tako u okviru meÿuakademijske razmjene realizirano je 268 studijskih boravaka hrvatskih znanstvenika u inozemstvu. U tom kontekstu vaåno je istaknuti da se najintenzivnija suradnja odvijala s Maÿarskom akademijom znanosti %ugarskom akademijom znanosti i Poljskom akademijom znanosti. Što se tiþe multilateralne suradnje Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti u razdoblju 2001. ï 2010. intenzivirala je svoje aktivnosti u nekoliko

meÿunarodnih znanstvenih organizacija. To se u prvom redu odnosi na aktivnosti u Europskoj znan-stvenoj zakladi ( (uroSeaQ 6FieQFe )ouQdatioQ Hr-vatska akademija þlan je od 2003. u ALLEA-i (All (uroSeaQ AFademies gdje se aktivnost posebno intenzivirala posljednje dvije godine te u ,Qter-AFadem\ PaQelu i ,Qter-AFadem\ 0ediFal PaQelu (IAP i IAMP na aktivno sudjelovanje predstav-nika Hrvatske akademije na skupštini i sastancima koje IAP i IAMP organiziraju i u nešto manjoj mje-ri u Mediteranskoj uniji akademija koja je zapoþela s radom 2008. godine IUA-i (,QterQatioQal UQioQ oI AFademies ; CEEN-u (CeQtral (asterQ (uroSe-aQ NetZork te u ICSU (,QterQatioQal CouQFil Ior 6FieQFe u kojem je Akademijino þlanstvo trajalo do kraja 2009.

Od 2007. Hrvatska akademija znanosti i um-jetnosti koordinator je za Republiku Hrvatsku eu-ropskog programa HERA ( HumaQities iQ tKe (u-roSeaQ ResearFK Area – humanistiþke znanosti u Europskom istraåivaþkom prostoru.

Predstavnici Hrvatske akademije sudjelo-vali su na brojnim sastancima konIerencijama i radionicama koje su organizirale gore navedene organizacije ali i na mnogim drugim.

Vaåan dio meÿunarodne suradnje odnosi se i na posjete stranih znanstvenika i politiþkih ugled-nika. Od brojnih posjeta potrebno je posebno spo-menuti sljedeüe: potpredsjednika Poljske akademi-je znanosti proIesora :áodzimierza OstroZskog (2002. predsjednika Albanske akademije znanosti proIesora Ill\ja Pope (2002. potpredsjednika %er-lin-brandenburške akademije proIesora Helmuta SchZarza (2002. predsjednika Slovenske aka-demije znanosti i umjetnosti akademika %oštjana äekša (2002. predsjednika Islamske Republike Irana Nj. E. Mohammada .hatamija i predsjedni-ka Akademije znanosti Islamske Republike Irana proIesora Reze Davarija Ardakanija (2005. pred-sjednika Republike Moldavije Nj. E. Vladimira Vorona (2005. visokog povjerenika za znanost i istraåivanje Europske unije dr. -aneza Potoþni-ka (2005. dobitnike Nobelove nagrade proIesora Dudle\ja R. Herschbacha (Sveuþilište Harvard i proIesora .lausa von .litzinga (Ma[-Planck

hazu.indd 35 11.04.2011. 0

Page 35 - 150HAZU-izmjena_16.6.pdf

This is a SEO version of 150HAZU-izmjena_16.6.pdf. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »