Znanstveni kolokvij Zadarski glagoljski kontrapunkt
Večer uoči Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva 21. veljače 2024. na Sveučilištu u Zadru u zgradi SEPa (obnovljena Tehnička škola), ulica Šime Vitasovića 1, održan je popularno-znanstveni kolokvij Zadarski glagoljski kontrapunkt. Organizatori kolokvija su bili Centar za istraživanje glagoljaštva Sveučilišta u Zadru te suorganizatori: Zavod za povijesne znanosti HAZU u Zadru, Zadarska nadbiskupija, Udruga glagoljaša Zadar, Državni arhiv u Zadru i Znanstvena knjižnica Sveučilišta u Zadru.
Javnosti su predstavljena znanstvena istraživanja i popularizacija aktivnosti vezanih uz hrvatsko glagoljsko pismo.
Središnji dio kolokvija bilo je predstavljanje brošure Glagoljica na zadarskom području (izdavači Sveučilište u Zadru i Udruga glagoljaša Zadar). Brošuru su predstavili recenzentica Ivana Petešić Šušak te jedan od autora Ivica Vigato.
Nakon toga su slijedila dva predavanja Grozdane Franov-Živković i Marije Kero. Predavanje pod nazivom Don Pavao Kero – u povodu 5. obljetnice smrti, prikazalo je život i djelo istaknutog glagoljaša i pokretača Zadarskog glagoljaškog kruga. Drugo predavanje Glagoljaštvo na Ugljanu i Pašmanu je ukratko predstavilo važna glagoljaška središta i glagoljske spomenike ova dva otoka. Voditeljica centra Marijana Tomić sa suradnicima Kristijanom Juranom, Ivanom Petešić Šušak i Laurom Grzunov je imala predavanje pod nazivom: Znanstveni odjeci zadarskog glagoljaštva: predstavljanje znanstvenih aktivnosti Centra za istraživanje glagoljaštva.
Ova predavanja su pratile i prigodne izložbe.
Kolokvij je nastavljen s dva predavanja vezanih uz pregled gradiva po zadarskim knjižnicama i arhivima. Marijana Senkić Klapan i Norma Miočić su govorile o glagoljskim rukopisima i tiskanim glagoljskim knjigama u fondu Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru, a Anamaria Perović o gradivu pisanim glagoljicom u Arhivu Zadarske nadbiskupije.
Kolokvij je završen prikazivanjem popularizacijske i popularno-znanstvene aktivnosti Udruge glagoljaša Zadar (predavanje Danijele Deković) s naglaskom na rad s djecom (predavanje Željke Diklan).