
ŠTO JE ZAJEDNIČKO TIJELU I JEZIKU
Zavod za lingvistička istraživanja znanstveno je istraživačka jedinica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, osnovana 1984. pri Razredu za filološke znanosti. U utorak, 8. travnja 2025. Knjižnici Hrvatske akademije Zavod za lingvistička istraživanja organizirao proslavu 40. obljetnice djelovanja u okviru koje je održan znanstveni kolokvij pod naslovom Uloga jezika u razodijevanju i tumačenju tijela.
Predsjednik HAZU akademik Velimir Neidhardt podsjetio je da Zavod već puna četiri desetljeća organizira brojne znanstvenoistraživačke projekte, a danas ima četiri sastavnice koje se međusobno prožimaju – Povijesna i konceptualna leksikografija, semantika, Frazeologija i elektronička leksikografija, Dijalektologija i lingvistička geografija i Povijest hrvatskog jezika. Po njegovim riječima, od samog osnutka Zavod je kroz organiziranje i razvijanje znanstvenoga rada na različitim projektima imao za cilj očuvati hrvatsku jezičnu baštinu i afirmirati hrvatski jezični identitet kao bitnu sastavnicu nacionalnoga hrvatskog identiteta.
Tajnik Razreda za filološke znanosti HAZU akademik Ranko Matasović rekao je da je današnji skup ujedno i prilika prisjetiti se utemeljitelja i prvog voditelja Zavoda za lingvistička istraživanja akademika Rudolfa Filipovića, uz 25. obljetnicu njegove smrti, njegovih projekata i važnih istraživanja, među kojima su i oni o o utjecaju engleskog na europske jezike, što je i danas aktualna tema.
Voditelj Zavoda za lingvistička istraživanja akademik Milan Mihaljević napomenuo je da je Zavod, kao znanstveno-istraživačka jedinica Akademije osnovan 1984. pri Razredu za filološke znanosti, s ciljem da kroz znanstvene projekte istražuje hrvatski jezik, čuva hrvatski jezik, a samim time i hrvatski nacionalni identitet.
Upraviteljica tog zavoda, Anja Nikolić-Hoyt, znanstvena savjetnica u trajnom izboru ocijenila je da su četiri desetljeća djelovanja Zavoda u trima jezikoslovnim znanstvenoistraživačkim domenama, leksikologiji, leksikografiji i semantici, potvrda o trajnoj zaokupljenosti Zavoda čuvanjem i promicanjem hrvatske jezične i kulturne baštine i hrvatskoga jezičnog identiteta.
Među projektima Zavoda ističu se, među ostalim, Benešićev Rječnik hrvatskoga književnoga jezika od preporoda do I. G. Kovačića, jedinstven sociopovijesni dokument hrvatskoga jezika na prijelazu stoljeća, Somatski tezaurus hrvatskoga jezika kao prvi konceptualno ustrojen jezični resurs u nas, motiviran čovjekom i dijelovima čovječjega tijela i Digitalni hrvatski frazeološki rječnik, prvi elektronički frazeološki rječnik hrvatskoga jezika u slobodnom pristupu na mreži.
Znanstvenice Zavoda su na kolokviju, sa svojim voditeljem predstavile različite diskurse o tijelu. Akademik Milan Mihaljević govorio je o nazivima dijelova ljudskog tijela u hrvatskoglagoljičnim tekstovima, Anja Nikolić-Hoyt o međuigri racionalnog uma i emocionalnog srca u hrvatskom jeziku, Martina Bašić o tome što nam naši „mjesni govori govore iza leđa”, Ivana Filipović Petrović pripremila je predavanje „Pola lijeve ruke, komad jetre i poneki bubreg: Što ostane tijelu u frazeološkim igrama”, Bojana Schubert govorila je o kajkavskom ‘corpusu’ u dopreporodnoj leksikografiji, a Petra Košutar o tijelu u ruhu hrvatskih jezičnih priručnika do 19. stoljeća.
Pitali smo naše znanstvenice kakva je veza između tijela i hrvatskog jezika
dr. sc. Ivana Filipović Petrović
dr. sc. Anja Nikolić-Hoyt, upraviteljica Zavoda za lingvistička istraživanja HAZU