Predstavljanje sveučilišnog udžbenika Elektrokardiogram u kliničkoj praksi
U utorak 19. studenog 2024. u dvorani Knjižnice Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu predstavljen je sveučilišni udžbenik Elektrokardiogram u kliničkoj praksi (Zijad Duraković, Zdravko Babić, Šime Manola i suradnici, 3. obnovljeno i prošireno izdanje, izdavač C.T. – Poslovne informacije d.o.o.), objavljenog u izdanju Medixove medicinske biblioteke.
Uvodna riječ:
akademkinja Vida Demarin, tajnica Razreda za medicinske znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
Knjigu su predstavili u ime recenzenata:
akademik Davor Miličić, potpredsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva
U ime urednika i autora:
urednik akademik Zijad Duraković
urednik prof. dr. sc. Zdravko Babić
Dragan Bralić, u ime izdavača
Glazbeni program:
Tvrtko Stipić, operni tenor zagrebačkog HNK, uz klavirsku pratnju Marija Čopora
Izdavač:
C. T. – Poslovne informacije d.o.o.
Davora Zbiljskog 6, 10000 Zagreb
Telefon: + 385 1 46 12 083
E-mail: medix@ct-poslovneinformacije.hr
Knjiga će biti u prodaji po promotivnoj cijeni.
Elektrokardiogram u kliničkoj praksi, udžbenik Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u izdanju „Medixove“ medicinske biblioteke (nakladnik C. T. – Poslovne informacije d.o.o., Zagreb, veljača 2024., glavni urednik Zijad Duraković, urednici Zdravko Babić i Šime Manola), realiziran je suradnjom 25 autora vodećih hrvatskih liječnika specijalista-subspecijalista, mahom nastavnika Medicinskog, Stomatološkog i Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a jedan je autor Medicinskog fakulteta u Washingtonu, D. C.
Knjiga je podijeljena u osam poglavlja i 27 potpoglavlja, tiskana na 368 stranica, sadrži 357 slika i 39 tablica, a na kraju svakog poglavlja navedena su ukupno 333 literaturna izvora, uključujući one novijeg i najnovijeg datuma.
Bolesti srca stare su koliko i ljudski rod, a u današnjoj civilizaciji sve su učestalije. Dijagnostički pregledi i potom savjetovane terapijske smjernice pomažu smanjivanju pobolijevanja i pomora od tih bolesti.
Liječničkim pregledom ustanovljuje se postojanje stupnja bolesti srca. Najvažniji pregled stanja odnosno stupnja bolesti srca i krvnih žila je klinički pregled liječnika, napose interniste kardiologa, a potom interpretacija snimljenog elektrokardiograma (EKG). Danas se ne može zamisliti pregled srca bez interpretacije snimljenog elektrokardiograma (EKG). Osnovni princip te metode sastoji se u bilježenju električne struje koju srce proizvodi svojim radom. Aparat za bilježenje struja srca naziva se elektrokardiograf, a snimljena traka elektrokardiogram. Prije više od 100 godina elektrokardiograf je uveden u kliničku praksu i kriteriji su se proširivali (normalni nalaz – granično normalni – granično promijenjeni – odnosno definitivno promijenjeni), da bi se i u najnovije vrijeme donijeli i novi kao i najnoviji kriteriji za pojedine bolesti koje se razabiru u snimljenoj EKG-traci. Ti i najnoviji kriteriji navedeni su u ovoj knjizi.
U realizaciji knjige sudjelovalo je 25 vrhunskih hrvatskih stručnjaka-znanstvenika, svatko iz svog najužeg područja zanimanja. Posebno su značajni izneseni podaci o učestalosti pojedinih EKG promjena u prospektivnom istraživanju hrvatskog pučanstva izabranih slučajnim izborom mlađe, srednje i starije dobi u vremenskom slijedu, što daje jasan uvid u hrvatsku nacionalnu patologiju.
Više: https://www.medix.hr/elektrokardiogram-u-klinikoj-praksi