Radošević Milan, dr. sc.

Academy employees
Radošević Milan, dr. sc.

Datum rođenja:

  • 29.01.1983

Mjesto rođenja:

  • Pula

Adrese:

  • Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU, Područna jedinica Pula – Prilaz kod kazališta 2, 52100 Pula

Telefoni:

  • +385 052 216 809

E-mail adrese:

Radošević Milan, dr. sc.

Academy employees

Akademske titule:

  • doktor znanosti (30.01.2013. – …)

Institucije:

  • viši znanstveni suradnik – Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU, Rijeka – Područna jedinica Pula

Životopis

Milan Radošević rođen je 1983. u Puli, gdje je završio osnovnu školu i Gimnaziju (opći smjer). Akademske godine 2001./2002. upisao je studij Talijanskog jezika i književnosti – Povijesti na Filozofskome fakultetu u Puli, Sveučilišta u Rijeci. Bio je suosnivačem pulskog ogranka Međunarodne organizacije studenata povijesti (ISHA) 2001. godine, pokrenuo i uređivao studentski historiografski časopis Epulon te pokrenuo i vodio studentski stručni skup „Jadranski susreti studenata povijesti“. Bio je predstavnikom studenata povijesti pri Studentskom zboru.  Diplomirao je 2007. s temom „Socijalna politika fašizma u Istri 30-ih godina XX. stoljeća“ pod mentorstvom prof. dr. sc. Darka Dukovskog. U akademskoj godini 2007./2008. upisuje Poslijediplomski doktorski studij hrvatske moderne i suvremene povijesti u europskom i svjetskom kontekstu na Filozofskome fakultetu u Zagrebu. Doktorirao je 30. siječnja 2013. godine s temom „Tuberkuloza i malarija u Istarskoj provinciji 1918.-1940.“, pod mentorstvom prof. dr. sc. Božene Vranješ-Šoljan.

Od 2008. zaposlen je u Zavodu za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Rijeci, Područnoj jedinici u Puli. Godine 2022. izabran  je u zvanje višeg znanstvenoga suradnika za znanstveno polje povijesti (od 2023. na pripadajućem radnome mjestu VZS). U okviru znanstvenoga i stručnog djelovanja proučava političku (posebice teme fašizma i antifašizma) i socijalnu povijest (posebice teme iz povijesti zdravstva) Istre i Kvarnerskog primorja u XX. stoljeću te aktivno prati i promiče tehnološki napredak i mogućnosti digitalne tehnologije u historiografiji.

Objavio je tri autorske i tri uredničke knjige te više od stotinu stručnih i znanstvenih radova, osvrta, priopćenja, prikaza, kataloga izložbi i dr. Autor je koncepta i postava Memorijalne kuće Joakima Rakovca „Naprid“ u Rakovcima kraj Baderne. Sudjelovao je s priopćenjima na više od 50 znanstvenih i stručnih skupova, tribina i okruglih stolova u Hrvatskoj i inozemstvu te održao veći broj javnih predavanja i predstavljanja knjiga.

Gostujući predavač je te vanjski  suradnik na doktorskim studijima na Sveučilištu u Kopru (Univerza na Primorskem), Sveučilištu u Zagrebu i Sveučilištu u Dubrovniku pri komentoriranju te ocjenjivanju doktorskih radova kandidata.

Bio je  uključen u realizaciju triju međunarodnih bilateralnih znanstvenoistraživačkih projekata:

1.) “Zajednička prošlost za zajedničku budućnost” (2009. – 2010.), u suradnji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti – Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci s Područnom jedinicom u Puli (Hrvatska) i Univerze na Primorskem – Znanstveno-raziskovalnog središča Kopar (Slovenija), u okviru i uz sufinanciranje MZOŠ-a Republike Hrvatske;

2.) „Sjeverni Jadran u komparativnoj perspektivi: Rijeka, Kopar i Trst od 1867. do 1941.“ (2014. – 2015.).; u suradnji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti – Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci s Područnom jedinicom u Puli (Hrvatska) i Univerze na Primorskem – Znanstveno-raziskovalnog središča Kopar (Slovenija), u okviru i uz sufinanciranje MZOŠ-a Republike Hrvatske

3.) „Na marginama Velikog rata: kulturne i prosvjetne prilike u Rijeci, Puli, Ljubljani i Gorici 1914.-1918.“, u suradnji Zavoda Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Rijeci s Područnom jedinicom u Puli s Zgodovinskim inštitutom Milka Kosa Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti, kojemu je bio voditelj (2016. – 2017.)

Bio je, uz prof. dr. sc. Renata Matića, voditelj projekta „Stoljeće europskog antifašizma. Istra između lokalnog i globalnog“ (2017. – 2023.).  Koordinator je i voditelj projekta “Digitalizacija historiografske literature” (2021. – ) s ciljem digitalizacije istarskih povijesnih časopisa.

Idejni je začetnik i suosnivač Istarskog povijesnog društva (2010.). Bio je  tajnik u prvom mandatu (2010. – 2014.), dopredsjednik (2017. – 2021.) te predsjednik (2021. – 2024.) Društva.  Član je uredništva znanstvenoga časopisa Histria  – godišnjaka Istarskog povijesnog društva. Član je znanstvenoga vijeća časopisa Atti i Quaderni, Centra za povijesna istraživanja u Rovinju.

Bio je članom organizacijskog odbora Stručno-znanstveno skupa „Medulinski zavičajni annale ‘Mate Demarin’“ (2017. – 2019.) te predsjednik Programskog odbora ciklusa javnih predavanja “Upoznajmo Vodnjan  – Conosciamo Dignano” (2022. – 2024.). Sudjelovao u organizaciji te moderiranju više od stotinu znanstvenih i stručnih skupova, okruglih stolova i javnih predavanja. Urednik je mrežne stranice Istarskog povijesnog društva (www.ipd-ssi.hr). Redovito surađuje s radijskim postajama u Istarskoj županiji u pogledu razgovora na temu istarske suvremene povijesti.

Član je  više strukovnih udruženja, među ostalim i Hrvatskog nacionalnog odbora za povijesne znanosti.

Predsjednik je  Upravnog vijeća Gradske knjižnice Pula (2021. – ), član više odbora Grada Pule, između ostaloga i Odbora za utvrđivanje prijedloga imena ulica i trgova na području Grada Pule.

 


Bibliografija

Milan Radošević – Hrvatska znanstvena bibliografija CROSBI