News

This page contains information about the activities of the members of the Academy, scientists and their work.

Tjedni sažetak događanja u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti od 9. do 16. prosinca 2024.

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti održala je u četvrtak 12. prosinca 2024. svoju redovitu skupštinu koja je prihvatila planove rada HAZU za 2025., a ujedno je članovima Akademije i nazočnim novinarima predstavljena i djelatnost HAZU u 2024., kroz prezentaciju predsjednika HAZU akademika Velimira Neidhardta. Tijekom 2024. u organizaciji ili pod pokroviteljstvom HAZU održano je 249 događanja, od toga 105 znanstvenih skupova, simpozija i konferencija, 49 predavanja, 48 predstavljanja knjiga, 12 izložbi i 12 raznih svečanosti, no do kraja godine te će brojke biti još i veće jer se niz događanja planira i u tjednu prije Božića. Bilježi se i bogata izdavačka djelatnost: u 2024. objavljene su 194 publikacije, što se odnosi na knjige i časopise izdane u nakladi HAZU, uz financijsku potporu Zaklade HAZU te na knjige koje su članovi HAZU objavili kod drugih nakladnika. Od osnutka 1861. do danas Akademija je objavila oko 7000 svezaka knjiga, časopisa i drugih publikacija.

Od skupova posvećenih aktualnim temama  ističu se drugi hrvatski simpozij o umjetnoj inteligenciji, a održani su i znanstveni skupovi posvećeni sigurnosti hrane, odnosu turizma i javnog dobra, izazovima hrvatske energetske tranzicije, inovacijama u kružnom gospodarstvu, demografskoj revitalizacije Slavonije i Baranje. Održana je i međunarodna znanstveno-stručna konferencija na temu Budućnost hrvatske jezične politike. Hrvatska akademija je u 2024. ustrojila i Znanstveno vijeće za medicinu i tehniku koje se bavi ključnim znanstvenim, razvojnim i obrazovnim temama medicine i tehnike, poput primjene umjetne inteligencije i robotike u liječenju i kirurgiji.

Nastavljeno je održavanje okruglih stolova o temama iz prava, kao i tradicionalnih znanstvenih skupova o temama iz medicine. Hrvatska akademija je u 2024. nastavila organizirati ciklus predavanja Znanost u žarištu kojima je cilj na zanimljiv i pristupačan način predstaviti rezultate istraživanja njenih znanstveno-istraživačkih i muzejsko-galerijskih jedinica.

Ovakvi rezultati ostvareni su unatoč tome što je djelovanje HAZU otežano zbog obnove sedam Akademijinih zgrada u Zagrebu stradalih u potresima 2020., uključujući i palaču HAZU, tako da se glavnina Akademijinih događanja odvija u Knjižnici HAZU čija je obnova dovršena jer su štete na njoj bile najmanje. Plan je do proljeća 2026. sve zgrade vratiti u prvobitno, odnosno poboljšano stanje, a neke od zgrada mogle bi se početi useljavati već u proljeće 2025.

Potresi, odnosno obnova, privremeno su izvan funkcije stavili i Akademijine muzejsko-galerijske jedinice, tako da se izložbe trenutno održavaju virtualno ili u drugim muzejima i galerijama. No djelatnici muzeja i galerija u sastavu HAZU nastavili su obavljati i znanstvena istraživanja i projekte, a jedan od njih je i projekt Istraživanje provenijencije umjetnina u zagrebačkim zbirkama koji je financirala Hrvatska zaklada za znanost, a u protekle se četiri godine bavio istraživanjem sudbine umjetnina i umjetničkih zbirki u Zagrebu uslijed promjena društvenih i geopolitičkih okolnosti u različitim razdobljima novije hrvatske povijesti. Uz istraživanje arhivskih izvora projekt je obuhvatio i povijesno-umjetničku obradu djela. Projekt se provodio u Strossmayerovoj galeriji starih majstora HAZU, a vodila ga je dr. sc. Ljerka Dulibić pod čijim vodstvom su se u istraživanju ove teme povezali i drugi hrvatski muzeji i institucije te oko 30 povjesničara i muzejskih djelatnika koji su se bavili istraživanjem, očuvanjem i prezentacijom javnih i privatnih zbirki starih majstora, s težištem na istraživanju njihovog porijekla i drugim aspektima povijesti umjetnosti i muzejske prakse. Rezultati projekta predstavljeni su na znanstvenoj konferenciji pod nazivom Lasting Possessions: Old Master Collections Across Provenance Research and Beyond održanoj 13. i 14. prosinca u Knjižnici HAZU.

Search