Ottmann Henning
Datum rođenja:
- 1944
Mjesto rođenja:
- Beč
E-mail adrese:
Ottmann Henning
Akademske titule:
- profesor doktor znanosti
- professor emeritus
Članstvo u Akademiji:
- dopisni član – Razred za društvene znanosti (20.05.2010. – …)
Biografija
Henning Ottmann, njemački filozof, rođen je 9. ožujka 1944. u Beču. Humanističku gimnaziju završio je u Kemptonu u Njemačkoj 1963., a filozofiju i političke znanosti studirao je na Sveučilištu u Münchenu i na Sveučilištu Yale (1965. – 1971.). Na Sveučilištu u Augsburgu izabran je za profesora filozofije 1986., a od 1987. profesor je političke filozofije i teorije u Baselu. Godine 1995. postaje profesor filozofije i političke teorije na Sveučilištu Ludwig-Maximilian u Münchenu, gdje je radio do 2009. godine. Bio je direktor Filozofskog seminara Sveučilišta u Baselu, član Senata Sveučilišta u Baselu, direktor Instituta braće Scholl (Geschwister-Scholl-Institut) od 2002. do jeseni 2004. te senator Fakulteta politologije (Hochschule für Politik) od 2004.
Redoviti je član Bavarske akademije znanosti. Vodio je najvažnije politološke i filozofske časopise SR Njemačke, a u mnogim izdavačkim kućama član je izdavačkog savjeta. Utemeljitelj je važnih stručnih društava koja brinu o razvitku znanosti.
Dao izuzetan doprinos proučavanju filozofije prava, političkim tendencijama kraja 19. stoljeća i aktualnim analizama političko-teoretskih tendencija 20. stoljeća, a njegov najveći doprinos leži u prikazu povijesti političke teorije i političke filozofije od antike pa sve do danas. Gotovo čitav svoj znanstveni vijek posvetio je studiju i čuvanju klasične antike te njezinu povezivanju s kršćanskom tradicijom kao preduvjetima moderne. Poduhvat prikaza političkog mišljenja od antike pa sve do suvremenosti (više od 3000 stranica) može ostvariti samo znanstvenik najvišeg ranga, a to je učinio prof. Henning Ottmann.
Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić odlikovao ga je ordenom za zasluge zbog uspješne suradnje intelektualaca Njemačke i Hrvatske te za podršku Hrvatskoj na putu prema njezinoj neovisnosti. Svojom podrškom brojnim hrvatskim znanstvenicima omogućio je njihovo usavršavanje i znanstvenu afirmaciju u inozemstvu. Riječ je o izuzetno produktivnom i inovativnom znanstveniku koji uživa nepodijeljeno priznanje znanstvene javnosti ne samo u Njemačkoj, nego i u drugim zapadnoeuropskim zemljama.
Za dopisnog člana HAZU izabran je 2010.