Franke Ivana

Članovi suradnici VII. Razred za likovne umjetnosti
Franke Ivana

Datum rođenja:

  • 21. 12. 1973.

Mjesto rođenja:

  • Zagreb

E-mail:

Franke Ivana

Članovi suradnici VII. Razred za likovne umjetnosti

 Članstvo u Akademiji:

  • članica suradnica – Razred za likovne umjetnosti (16.05.2024. – …)

Životopis

Ivana Franke je hrvatska likovna umjetnica rođena 21. prosinca 1973. u Zagrebu. Diplomirala je 1997. godine na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, grafički odsjek. Boravila je na više studijskih i rezidencijalnih programa uključujući 2001. u New Yorku pri P.S.1 Centru za suvremenu umjetnost (MoMa P.S.1); 2001/2002. u Japanu pri Centru za suvremenu umjetnost u Kitakyushu (CCA Kitakyushu); 2004. u Helsinkiju pri Nordijskom institutu za suvremenu umjetnost (NIFCA), te 2009/2010. u Berlinu pri Institutu za prostorna istraživanja Sveučilišta za umjetnost u Berlinu (Institut für Raumexperimente, UdK).

Franke u svojoj praksi sustavno istražuje odnose između vanjske stvarnosti i perceptivnih i kognitivnih procesa, oslanjajući se na znanja iz drugih disciplina, uključujući neuroznanosti, psihologije percepcije, matematike, optike i arhitekture. U svojim prostornim instalacijama, skulpturama i crtežima često koristi složene geometrijske strukture, prozirne materijale i refleksije svjetla kako bi proizvela naizgled efemerne fenomene koji upućuju pažnju na prazninu i nevidljivo. Njezin rad neposredno utječe na gledateljev doživljaj i interakciju s okolinom, pokazujući da se širenjima senzibiliteta omogućuju transformacije stvarnosti.

Predstavljala je Hrvatsku na 52. Venecijanskom bijenalu izložbom Latency u prostoru Area Scarpa, Palazzo Querini Stampalia. Druge važnije samostalne izložbe uključuju Twilight. Neither perception nor non-perception u Kunsthalle Bern u Bernu; Strujanje percepcije (Svemiri misli) u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu;, te special project Full Empty Space, MoMA PS1, New York. U sklopu izložbi Limits of Perception Lab. Your Country of Two Dimensions is Not Spacious Enough u Savvy Contemporary u Berlinu; Retreat into Darkness. Towards a Phenomenology of the Unknown u Schering Stiftung Project Space u Berlinu, te Seeing with Eyes Closed u Deutsche Guggenheimu u Berlinu i Peggy Guggenheim Collection u Veneciji, inicirala je i sudjelovala na interdiciplinarnim simpozijima, te surađivala s znanstvenicima iz područja psihologije percepcije i neuroznanosti. Franke je izlagala na preko 200 skupnih izložbi među kojima su 9. Venecijanski bijenale arhitekture; Manifestu 7, Europsko bijenale suvremene umjetnosti; 11. Šangajski bijenale; Yokohama trijenale 2020; 4. Hangzhou trijenale, te institucije Espacio Fundación Telefónica, Madrid; Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka; MACBA, Museo de Arte Contemporáneo de Barcelona; Palazzo Esposizioni, Roma; Hamburger Bahnhof, Museum für Gegenwart, Berlin; Deichtorhallen, Samlung Falckenberg, Hamburg; Muzeum Współczesne Wrocław; Halle14, Zentrum für zeitgenössische Kunst, Leipzig; Neue Nationalgalerie, Berlin; Indira Gandhi National Centre for the Arts, New Delhi; Sharjah Art Foundation; Museum of Old and New Art, MONA, Hobart, Tasmania, Art Museum Reykjavik i mnoge druge.

Njezina javna instalacija Rezonanca nepredviđenog privremeno je postavljena je oko Glazbenog paviljona na Zrinjevcu u Zagrebu, dok je prva iteracija rada – Resonance of the Unforeseen prekrila dugu fasadu Muzeja umjetnosti u Yokohami. Kinetička instalacija Frameworks, zajednički rad s grupom autora kojim su predstavljali Hrvatsku na Venecijanskom bijenalu arhitekture nalazi se ispred Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. Autorica je više stalnih instalacija od kojih se istiću skulptura Room for Running Ghosts u hotelu Lone u Rovinju; Echoes of the Light Second i Traces of Elswhere u Nansha Garden Resort u Nanshi, Guaghzhou; te Light Carpet u poslovnoj zgradi Spectator grupe u Zagrebu, na čijem idejnom rješenju je surađivala, a koja je nagrađena nagradom Bernardo Bernardi.

Dobitnica je više nagrada među kojima su nagrada Josip Račić za izložbu Lability u Umjetničkom paviljonu, dvije premije HAZU i nagrada Ministarstva kulture RH na trijenalima grafike, te nagrada HDLU-a za mlade umjetnike.

Održala je brojna predavanja, radionice i seminare, ukjučujući na sveučilištima IAK, TU Braunschweig, Uniarts Helsinki; ENSAPC, Paris; CIM, Apuri, UNIRI i Ambedkar University, Delhi, te je sudjelovala na interdisciplinarnim konferencijama i simpozijima kao što su The Science of Consciousness Conference, Tucson, Arizona i Borderlands, Roter Salon, Volksbühne Berlin.