SKUPOVI I PREDAVANJA

HAZU organizira raznovrsna događanja kao što su znanstveni skupovi, okrugli stolovi, promocije knjiga, komemoracije, konferencije za novinare, znanstvena i stručna predavanja

Circular Economy – Preduvjeti i (infrastrukturna) rješenja za izazove gospodarenja komunalnim otpadom

Znanstveno vijeće za zaštitu prirode i okoliša Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti organiziralo je u utorak, 14. siječnja 2025.  predavanje pod nazivom „Circular Economy“ – Preduvjeti i (infrastrukturna) rješenja za izazove gospodarenja komunalnim otpadom koje je održao ass. prof. dr. sc. Renato Šarc sa Sveučilišta Montanunviersitaet Leoben u Austriji.

Globalno gospodarenje komunalnim otpadom suočava se s rastućim izazovima, pri čemu se količine otpada projiciraju na porast s 2,1 milijardu tona u 2023. na 3,8 milijardi tona do 2050. godine. Unatoč svim poduzetim mjerama, povećanje gospodarskog standarda i dalje dovodi do proporcionalnog rasta količina otpada. Trenutna globalna stopa recikliranja komunalnog otpada iznosi svega 19%, dok većina otpada završava na odlagalištima ili nekontrolirano u okolišu. Optimizam donosi potencijal povećanja stope recikliranja na 50% do 2050. godine kroz značajno jačanje infrastrukturnih ulaganja i provedbu strožih ekoloških politika. U Republici Hrvatskoj većina ulaganja u infrastrukturu za gospodarenje komunalnim otpadom tek dolazi, što sektor čini značajnim potencijalom za razvoj. Održiva budućnost zahtijeva fokus na kružno gospodarstvo, gdje integrirani pristupi kombiniraju odvojeno prikupljanje, mehaničko-biološku obradu, reciklažu, energetsku oporabu i ekološki prihvatljivo odlaganje isključivo stabiliziranog otpada. Europski ciljevi kružnog gospodarstva do 2035. godine naglašavaju intenzivno recikliranje i energetsku oporabu uz ključnu ulogu mehaničke (pred)obrade otpada te jačanje odgovornosti proizvođača u razvoju održivih proizvoda odnosno otpada, uključujući primjenu modela Full-Cost, koji obuhvaća stvarne troškove proizvodnje, gospodarenja otpadom, ekoloških posljedica i kraja životnog ciklusa proizvoda, potičući tako održivost i racionalno korištenje resursa. Transformacija prema kružnom gospodarstvu zahtijeva razvoj kulture koja potiče odvojeno prikupljanje otpada, nove pristupe prema sirovinama umjesto otpadu te promjenu paradigme u kojoj gospodarenje otpadom postaje neizostavni dio naše svakodnevne kulture i odnosa prema okolišu, zajednici i nama samima. Vizija gospodarstva leži u digitaliziranim tehnologijama poput koncepta „Smart Waste Factory“, koji koriste senzorske sustave i analitiku u stvarnom vremenu za optimizaciju procesa obrade otpada. Nadalje, potrebno je intenzivnije razvijati znanstveno utemeljene i praktično dokazane metode standardizacije sektora i aktivnosti duž cijelog vrijednosnog lanca. Rješenja moraju biti globalno primjenjiva, ali u potpunosti prilagođena lokalnim potrebama i mogućnostima. Prelazak na kružno gospodarstvo nije samo mogućnost, već nužnost za očuvanje resursa, energije i održivi razvoj društva. Transformacija zahtijeva snažnu sinergiju znanosti, tehnologije, investicija i društvene odgovornosti, čineći sektor gospodarenja otpadom jednim od ključnih aktera u borbi protiv klimatskih promjena i postizanju globalne održivosti.

Životopis:
Renato Šarc istaknuti je međunarodni stručnjak za industrijsku zaštitu okoliša, s posebnom specijalizacijom za gospodarenje otpadom. Preddiplomski i magistarski studij iz područja industrijske zaštite okoliša i tehnologije gospodarenja otpadom završio je na renomiranom Sveučilištu Montanunviersitaet Leoben u Austriji. Doktorirao je s temom „Proizvodnja, kvaliteta i osiguranje kvalitete goriva iz otpada (GIO) za postizanje 100-postotne termičke supstitucije u cementnoj industriji“. Od 2015. godine obnaša dužnost zamjenika voditelja Katedre za tehnologije oporabe i gospodarenje otpadom, a 2023. promoviran je u zvanje asistentnog profesora na istom Sveučilištu. Aktivan je u realizaciji brojnih nacionalnih i međunarodnih projekata vezanih uz gospodarenje otpadom. Nedavno mu je odobren već drugi centar izvrsnosti u sektoru gospodarenja otpadom, financiran od strane austrijskih institucija za znanstvene projekte i industrije – COMET Competence Centres for Excellent Technologies “ReWaste4.0” (2017.-2021.) i “ReWaste F” (2021.-2025.). Ovi projekti predstavljaju državno priznanje za izvrsnost u znanstvenom području.

Od 2020. član je nacionalnog odbora 157 Austrijskog instituta za norme i austrijski delegat u ISO/TC 300 (Radna skupina 5). Također, od 2022. obnaša funkciju predsjednika stručnog odbora V.EFB – Udruge odgovorne za dodjelu certifikata tvrtkama za gospodarenje otpadom u Austriji. Objavio je preko 40 recenziranih znanstvenih radova, preko 100 stručnih radova i održao preko 50 stručnih prezentacija diljem svijeta. Također, sudjelovao je kao koautor u stvaranju nekoliko knjiga. Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada, među kojima se ističe stipendija ISWA-e Austria, prestižne svjetske organizacije za gospodarenje otpadom.

Datum

14. siječnja, 2025
Isteklo!

Vrijeme

13:00 - 15:00

Lokacija

Knjižnica HAZU
Trg J. J. Strossmayera 14, Zagreb
Kategorija

Organizator

Znanstveno vijeće za zaštitu prirode i okoliša HAZU
Telefon
01 4895 169
Email
zmuhek@hazu.hr
Website
https://www.info.hazu.hr/znanstvena-vijeca/znanstveno-vijece-za-zastitu-prirode/