Skender Ivan Josip

Članovi suradnici VIII. Razred za glazbenu umjetnost i muzikologiju
Skender Ivan Josip

Datum rođenja:

  • 1981.

Mjesto rođenja:

  • Varaždin

Adrese:

  • Trg Nikole Šubića Zrinskog 11, 10000 Zagreb

Telefon:

  • Razred za glazbenu umjetnost i muzikologiju HAZU: +385 01 4895 171

E-mail adresa:

Skender Ivan Josip

Članovi suradnici VIII. Razred za glazbenu umjetnost i muzikologiju

Akademske titule:

  • docent – Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu

Članstvo u Akademiji:

  • član suradnik – Razred za glazbenu umjetnost i muzikologiju (16.05.2024. – …)

Životopis

Ivan Josip Skender, svestrani glazbenik  rođen je u Varaždinu 1981. godine. Nakon mature 1997. godine upisao je studij kompozicije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi prof. Željka Brkanovića kao najmlađi student kompozicije u povijesti Akademije. Godine 1999. upisao je paralelni studij dirigiranja u klasi prof. Vjekoslava Šuteja. Usavršavao se na seminarima i radionicama iz dirigiranja (Klaus Arp, Bertrand de Billy, Zubin Mehta i dr.) i kompozicije (Michael Jarell, Joszef Soproni). Dobitnik je Rektorove nagrade za skladbu “Heads and Tails”. Od 2010. do 2012. pohađao je dvogodišnji postdiplomski studij orkestralnog dirigiranja u Beču u klasi prof. Uroša Lajovica. Skladbe su mu izvođene u gotovo svim zemljama zapadne i srednje Europe, te u SAD, Kanadi i Meksiku. Bio je prvi skladatelj – predstavnik Hrvatske na europskom multimedijskom festivalu MusMA (Music Masters on Air) 2012. Laureat je stipendije “Rudolf i Margita Matz” za mlade skladatelje.  U njegovom širokom i svestranom opusu nalazi se oko 120 skladbi za soliste, komorne ansamble, orkestre, zborove, glazba za kazališne predstave, mjuzikl, opera “Šuma Striborova” (sa svojih 27 izvedbi nadaleko najizvođenija suvremena hrvatska opera). Također se bavi redakcijom notnih izdanja i aranžiranjem.

Kao dirigent surađivao je s brojnim hrvatskim i stranim ansamblima (Simfonijski orkestar austrijske radiotelevizije, Canadian Sinfonietta, operni ansambl i orkestar Staatsheatera u Braunschweigu, Hrvatski barokni ansambl, Zagrebačka filharmonija, Varaždinski komorni orkestar, ansambl Nacionalne Opere i Baleta Tirana, Dubrovački simfonijski orkestar, Karlovački komorni orkestar, Zagrebački orkestar mladih, Zbor i orkestar HRT, Crnogorski simfonijski orkestar, Simfonijski orkestar Bolšoj festivala, Akademski zbor Bazilike Srca Isusova u Zagrebu Palma). Akademski zbor Palma je pod njegovim vodstvom osvojio brojne nagrade u Hrvatskoj i inozemstvu. Članovi ansambla za suvremenu glazbu Cantus izabrali su ga 2012. za stalnog dirigenta ansambla. U svom dirigentskom radu osobito je posvećen praizvedbama i izvedbama suvremenih skladatelja, s naglaskom na hrvatske skladatelje. Kao dirigent je izvodio ili praizveo nekoliko stotina skladbi hrvatskih suvremenih skladatelja, s gotovo svim ansamblima u Republici Hrvatskoj, a neke od izvedbi su izdane i na nosačima zvuka.

Dobitnik je niza nagrada i priznanja za svoj rad, od kojih se ističu nagrada Sveučilišnih profesora i ostalih znanstvenika u Zagrebu 2013., nagrada “Stjepan Šulek” za 2017. godinu za kompoziciju “Phantasmagoria” i nagrada “Milka Trnina” Hrvatskog društva glazbenih umjetnika za 2023. za dirigentsko ravnanje operom “Lennon” Ive Josipovića.

Od 2005. do 2014. zaposlen je u Operi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu na mjestu zborovođe te sudjeluje u svim opernim produkcijama kao zborovođa, asistent ili dirigent. Godine 2009. postao je asistent prof. Uroša Lajovica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Vršio je dužnost umjetničkog ravnatelja Opere HNK u Zagrebu za opernu sezonu 2013./2014. Od sezone 2014./2015. do sezone 2019./2020. zaposlen je na funkciji dirigenta Opere HNK u Zagrebu. Stalno je zaposlen na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kao docent na odsjeku za dirigiranje i na pjevačkom odsjeku. Od 2019. član je umjetničkog savjeta Muzičkog Biennala Zagreb, a 2024. je imenovan potpredsjednikom Hrvatskog društva skladatelja. Jedan je od trojice umjetničkih ravnatelja Muzičkog biennala Zagreb za izdanja 2025. i 2027. (uz kolege T. Olivera i D. B. Vinczea).  Od 2024. je član suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.