Znanost u žarištu: Predavanje Alemka Gluhaka Porijeklo riječī za stvari oko nas
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti organizira ciklus predavanja Znanost u žarištu kojima je cilj na zanimljiv i pristupačan način predstaviti rezultate istraživanja njenih znanstveno-istraživačkih i muzejsko-galerijskih jedinica, a koji su jedinstveni u Hrvatskoj. U srijedu 29. svibnja 2024. u Knjižnici HAZU u Zagrebu predavanje Porijeklo riječī za stvari oko nas održao je v.zn.sur. dr. Alemko Gluhak (Zavod za lingvistička istraživanja HAZU).
Riječi za stvari oko nas tako su nam posve obične kao i te stvari. Kao što se o mnogim stvarima može ispripovijedati kratka povijest nastanka i upotrebe, tako i riječi o tim stvarima imaju svoje povijesti i pretpovijesti. Neki su od tih uvida u prošlost mali i kratki, neki dulji – i stoljeća i tisućljeća. Isprepleću se vrijeme i prostor, isprepleću se znanja o stvarima i riječima. Kako se u našemu prostoru pojavila neka nova stvar, pojavila se i nova riječ, ili je stara riječ dobila novo značenje.
Ući ćemo kroz široka vrata u neke od tih prošlosti, otvorit će nam se zasloni, saznat ćemo što nam na svojemu papiru kaže knjiga, i iz mnogih zakutaka mnogih labirinta izvirit će nam veza riječi kut i kuća.
Unutar toga pregleda, uz mnoga grananja, bit će i malen iskočak – o hrvatskim riječima poreklo, porijeklo, porijetlo, podrijetlo, poteklo. – Na kraju, riječi predmet, riječ, stvar.
Alemko Gluhak rođen je 1958. Osnovnu je školu pohađao u Konjščini i Zagrebu, srednju školu (Matematička gimnazija) u Zagrebu. Diplomirao je na Matematičkomu odjelu Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Radio je još i prije diplomiranja u srednjim školama i drugdje, a 1991.—2023. u Zavodu za lingvistička istraživanja HAZU. Znanstvene radove objavljuje od 1977. u zemlji i inozemstvu. Sudjelovao je na više znanstvenih skupova, u Hrvatskoj i drugdje (od 1989.). Objavio je dvije knjige (Porijeklo imena Hrvat, Hrvatski etimološki rječnik) i sudjelovao u izradi nekoliko drugih. Imao je nekoliko stotina popularnoznanstvenih priloga u tisku, na radiju i televiziji te više takvih predavanja za javnost.