Okrugli stol Onečišćenje Jadrana – utjecaj urbanih otpadnih voda
Znanstveno vijeće za prirodoznanstvena istraživanja Jadrana
Znanstveno vijeće za zaštitu prirode i okoliša
organiziraju i pozivaju Vas na Okrugli stol
Onečišćenje Jadrana – utjecaj urbanih otpadnih voda
srijeda, 28. lipnja 2023. s početkom u 10.30 sati
Knjižnica HAZU
Trg Josipa Jurja Strossmayera 14, Zagreb
Cilj okruglog stola je upozoriti na sadašnje stanje onečišćenja Jadrana i ukazati na važnost pročišćavanja otpadnih voda koje se ulijevaju u njega. Posebno se želi ukazati na problem nedostatnog pročišćavanja urbanih otpadnih voda te na neravnomjerno opterećenje kanalizacijskih sustava turističkih aglomeracija (ljetni maksimum). Nakon predavanja predviđena je diskusija i usvajanje preporuka.
Moderator: akademik Mladen Juračić.
Organizatori:
akademik Ivan Sondi, predsjednik Znanstvenog vijeća za prirodoznanstvena istraživanja Jadrana
akademik Goran Durn, predsjednik Znanstvenog vijeća za zaštitu prirode
Predavanja:
- Grozdan Kušpilić, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split (u suradnji s Nenom Mikac, Institut Ruđer Bošković, Zagreb, Marijanom Ahelom, Institut Ruđer Bošković, Zagreb i Tamarom Đakovac, Centar za istraživanje mora, Rovinj, Institut Ruđer Bošković):
Stanje onečišćenja priobalnih voda Jadrana
Prikazat će se recentni podaci o ekološkom i kemijskom stanju svih vodnih tijela priobalnih voda Republike Hrvatske prikupljenih u sklopu monitoring projekta „Sustavno istraživanje kakvoće prijelaznih i priobalnih voda u sjevernom, srednjem i južnom Jadranu“. Također će se analizirati stanje pojedinih sastavnica koje definiraju ekološko i kemijsko stanja, tj. prozirnost, otopljeni kisik, hranjive soli, fitoplankton, bentoski beskralješnjaci, makroalge i morske cvjetnice (ekološko stanje) te prioritetnih tvari u vodi, sedimentu i bioti (kemijsko stanje). Obzirom da su uredbom NN 79/22 pojedina područja priobalja proglašena kao osjetljiva područja, tj. područja koja bi mogla postati eutrofna, za 69 takvih područja prikazat će se ustanovljeno trofičko stanje za 2020.
- Mladen Šolić, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split:
Mikrobiološka kakvoća morskih plaža u Hrvatskoj
U okviru predavanja predstavit će se organizacija Monitoringa kakvoće mora na morskim plažama u Republici Hrvatskoj, nacionalna i EU legislativa vezana za kakvoću mora za kupanje, pregled plaža duž priobalne i otočne zone koje su obuhvaćene monitoringom, te pregled rezultata kakvoće mora tijekom razdoblja 2009-2022 i stanje kakvoće mora u Hrvatskoj u usporedbi s drugim Europskim državama. U drugom dijelu predavanja, predstavit će se HRZZ projekt Eurobath, koji ima za cilj unaprjeđenje nacionalne, ali i EU regulative vezane za Uredbe i Direktive u području procjene kakvoće voda za kupanje, kao i aktivnosti Laboratorija za mikrobiologiju Instituta za oceanografiju i ribarstvo na nacionalnoj i EU razini.
- Živana Ninčević Gladan, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split:
Odgovor fitoplanktonske zajednice na promjene u okolišu
U okviru predavanja objasniti će se karakteristike fitoplanktonskih organizama koje nam omogućavaju koristiti ove mikroalge kao pouzdan alat za procjenu ekološkog stanja morskog okoliša. Navesti će se europski prihvaćeni parametri i granične vrijednosti na osnovu kojih se vrši procjena ekološkog stanja i prikazati rezultati nacionalnog monitoringa obalnih i prijelaznih voda s obzirom na eutrofikaciju. U drugom dijelu predavanja će se pokazati rezultati višegodišnjeg praćenja toksičnih fitoplanktonskih vrsta i fikotoksina u tkivu školjkaša na uzgajalištima i izlovnim područjima školjkaša. Također će se prikazati i povezanost između porasta brojnosti toksičnih vrsta u odnosu na uvjete u okolišu i meteorološke prilike.
- Ognjen Pulić, Odvodnja Rovin j- Rovigno d.o.o.:
Projekt prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području aglomeracije Rovinj
Bit će prezentirane sve aktivnosti na projektu od izgradnje i rekonstrukcije sustava javne odvodnje na području grada Rovinja do izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda sa povratnim vodovima za pročišćenu vodu i postrojenja za solarno sušenje mulja.
- Donat Petricioli, DIIV, Sali:
Zadarski kanal kao recipijent otpadnih voda Zadra
U Zadarski se kanal otpadne vode grada Zadra ispuštaju već više od dvije tisuće godina. U devetnaestom i početkom dvadesetog stoljeća to se intenzivira porastom broja stanovništva, slijedi kratkotrajno smanjenje uvjetovano Drugim svjetskim ratom, a sedamdesetih godina prošlog stoljeća gradi se glavni gradski kolektor (500m dužine, usta cijevi na 29 m). Nakon tridesetak godina ispusti otpadne vode premješteni su ispred Punte Amice (1500 m, ispust
na 42m) i ispred Uvale Gaženica (2500 m, ispust na 36 m). Otpadna voda ima drugi stupanj pročišćenja, a ispusti dugi niz difuzora. Međutim, „hranjive soli“ otpadnih voda pune donji sloj
stupca mora (ljeti isključivo ispod termokline) Zadarskog kanala (koji u donjim slojevima ima hidrografske elemente „zaljeva“) tako da je more uz dno izrazito mutno, mnogo više nego pred tridesetak godina. O razlozima i mogućim rješenjima autor će raspravljati na prezentaciji.
O predavačima:
Grozdan Kušpilić je znanstveni savjetnik u Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu. Voditelj je Laboratorija za kemijsku oceanografiju i sedimentologiju. Dugogodišnji voditelj je monitoringa ekološkog i kemijskog monitoringa prijelaznih i priobalnih voda u RH. Zadnjih 5 godina konzultant je za implementaciju Okvirne direktive o vodama u zemljama Kavkaza u sklopu projekata proizašlim iz “European neighbourhood” politike. Objavio je preko 60 znanstvenih i 40 stručnih radova.
Mladen Šolić je znanstveni savjetnik u trajnom zvanju u Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu. Voditelj je Laboratorija za mikrobiologiju. Redoviti je profesor iz ekološke skupine predmeta na sveučilištima u Splitu i Zagrebu. Objavio je 11 knjiga, te preko 150 znanstvenih i stručnih radova. Dobitnik je nagrade HAZU-a za 2006. godinu za najviša znanstvena dostignuća u Republici Hrvatskoj za područje prirodnih znanosti i matematike.
Živana Ninčević Gladan je znanstvena savjetnica u trajnom zvanju u Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu. Voditeljica je Laboratorija za plankton i toksičnost školjkaša, a od 2021. godine je ravnateljica Instituta za oceanografiju i ribarstvo. Objavila je 70 publikacija citiranih u Web of Science (h-indeks 21) koje se bave ekologijom i taksonomijom mikroalga s posebnim naglaskom na štetne fitoplanktonske cvatnje. Dr. sc. Ninčević Gladan je uključena i u stručne analize u okviru primjene europskih propisa kojima je cilj zaštita i očuvanje morskog okoliša.
Ognjen Pulić (Pula,1976). ima preko 15 god. iskustva na odgovornim pozicijama u društvima na vođenju projekata iz područja djelatnosti vodnog gospodarstva, izgradnje vodno komunalnih građevina od idejnog planiranja do uporabe i održavanja ukupne investicijske vrijednosti preko 50 mil.eur. Zadnjih 6 god. Radi na mjestu direktora Odvodnje Rovinj – Rovigno d.o.o.
Donat Petricioli (Zadar, 1960) dipl. ing. biologije i ekologije, prof. ronilac, instr. autonomnog ronjenja HRS/CMAS I** je 1992. godine osnovao poduzeće D.I.I.V. d.o.o. za ekologiju mora, voda i podzemlja. Od samo g početka poslovi koje obavlja poduzeće vezani su i uz ispuste otpadnih voda – popravci, monitoring utjecaja, izvještavanje… Također, kao ekolog bavi se monitoringom i utjecajem na morski okoliš uzgajališta riba i školjkaša. Znanstveni interes mu je ekologija morem preplavljenog krša Jadranskog mora (špilje, jame, hladnomorske jame s batijalnim elementima, vrulje, morem preplavljene sedrene barijere, nekadašnji kanjoni i delte rijeka), algni vijenci (fluktuacije razine mora) te ekologija spužvi. U koautorstvu objavio je tridesetak znanstvenih radova.