Obavijesti

Na ovim stranicama nalaze se informacije o aktivnostima članova Akademije, znanstvenicima i njihovom radu.

Svečano otvorena Memorijalna kuća Joakima Rakovca

Obnovljena i novim postavom opremljena Memorijalna kuća Joakima Rakovca u selu Rakovci kod Baderne na području Poreča službeno je otvorena za javnost svečanim programom u četvrtak 25. srpnja 2024. Nositelj projekta bio je Zavičajni muzej Poreštine, a autor teksta i koncepta postava Memorijalne kuće bio je povjesničar dr. sc. Milan Radošević, viši znanstveni suradnik Zavoda za povijesne i društvene znanosti HAZU, Rijeka – Područne jedinica Pula. Postav je realiziran u suradnji s Povijesnim i pomorskim muzejom Istre u Puli, koristeći građu iz više ustanova i privatnih zbirki. Radove je financirao Grad Poreč, uz podršku Ministarstva kulture i medija.

Joakim Rakovac (1914. – 1945.) bio je jedan od vođa antifašističkog pokreta u Istri, a krajem kolovoza 1943. izabran je prvim predsjednikom Narodnooslobodilačkog odbora za Istru koji je 13. rujna u Pazinu donio odluku o priključenju i sjedinjenju Istre s Hrvatskom. Bio je vijećnik ZAVNOH-a i sudjelovao na njegovu III. zasjedanju u Topuskom u svibnju 1944., kao i na II. zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu u studenom 1943. Poginuo je u njemačkom napadu na selo Koreniće, a 1952. proglašen je narodnim herojem.

Kako je prilikom otvorenja Memorijalne kuće naglasila ravnateljica zavičajnog muzeja Poreštine Elena Uljančić, prizemlje je posvećeno liku i djelu Joakima Rakovca, a prvi kat je namijenjen proučavanju Narodnooslobodilačke borbe na Poreštini. U dvorištu se nalazi spomenik s otisnutim imenima 715 stanovnika Poreštine koji su stradali od talijanskog fašizma i njemačkog nacizma.

Predsjednik Udruženja antifašističkih boraca Poreštine Arduino Matošević podsjetio je na prvi postav opremljen i uređen 1974., kao i činjenicu da se ova kuća otvara ususret nedjeljnom tradicionalnom susretu na Rušnjaku, odakle je 69 mladih s ovih područja krenulo u narodnooslobodilačku borbu, a predvodili su ih upravo narodni heroji Joakim Rakovac i Jože Šuran. „Naš antifašizam je sve ono dobro – demokracija, sloboda, suživot – naša konvivenca.“ zaključio je.
Pročelnik za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica rekao je da je Joakim Rakovac simbol Istre. „Među najvećim Istrijanima – od Tomizze, Jurja Dobrile, Joakim Rakovac ima istaknuto mjesto, a zaslužio ga je nečim što povezuje sve te ljude – njihova želja za slobodom.“, rekao je Torbica, zahvalivši se Gradu Poreču, Muzeju i Ministarstvu kulture i medija na tome da su odlučili Rakovca postaviti na mjesto u povijesti gdje i pripada. Izaslanica Ministarstva kulture i medija, pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli Lorella Limoncin Toth rekla je da su obnovi rodne kuće Joakima Rakovca pristupili kao da obnavljaju baroknu palaču, jer za njih ona ima jednaku vrijednost. „Renesansa koju trenutno prolazi porečka kulturna baština rezultat je odlične suradnje Grada Poreča i Zavičajnog muzeja Poreštine, koju podržavamo i pratimo te stalno nešto radimo u Poreču.“, naglasila je.

Porečki gradonačelnik Loris Peršurić i službeno je proglasio Memorijalnu kuću otvorenom, naglasivši da se tako obogaćuje zbirka gradskog Muzeja, koji će njome upravljati.
„Mislim da bi svi mi ovdje prisutni bili zadovoljni da je naša ostavština takva da nas pamte kao ljude, dobre ljude, koji su bili drugome čovjeku spremni pomoći. Za Joakima kažu da je bio stalno u pokretu, stalno s narodom, pješačeći Istrom uzduž i poprijeko, skupljajući ljude. Jer je bio takav, njegova legenda i dalje živi, gotovo 80 godina kasnije.  Upravo zato želimo da nove generacije nauče i ovaj dio istarske povijesti i da znaju kakve je pojedince dala naša Poreština i kako njihov trag ostaje trajno zabilježen u dugoj, prevrtljivoj, teškoj ali bogatoj povijesti naše Istre.“, rekao je Peršurić, zahvalivši se svima uključenima u ovaj projekt.

Program otvorenja svojim su izvedbama obogatili i Sonja Vojinović, rođakinja Joakima Rakovca koja je pročitala „Hiža na kunfinu“ Milana Rakovca i “Istarski kanat“ Drage Gervaisa, a puštena je i snimka Milana Rakovca koji je pročitao pjesmu „Čako“ posvećenu njegovu ocu. Za kraj, okupljene je zabavila izvedba pjesama Rosamunde i Bella ciao na harmonici, učenika 6. razreda Umjetničke škole Poreč Adriana Dekovića.

Pretraživanje