Meni osobnih stranica


akademik Vojmir Vinja

Datum smrti:

  • 15.06.2007

Akademske titule:

  • akademik
  • doktor znanosti

Institucije:

  • redoviti profesor u miru - Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Članstvo u Akademiji:

  • redoviti član - Razred za filološke znanosti (24.07.1991. - 15.06.2007)
  • izvanredni član - Razred za filološke znanosti (09.06.1983. - 24.07.1991.)
  • član suradnik - Razred za filološke znanosti (06.06.1975. - 09.06.1983.)

Rođen 1921. Dubrovnik

Obrazovanje

Filozofski fakultet; doktorat znanosti; habilitacija iz lingvistike

Zaposljenja

Filozofski fakultet:

  1. 1947. asistent,
  2. 1953. docent;
  3. 1955-1956 specijalizacija u Francuskoj;
  4. 1958. izv. profesor,
  5. 1964. red. profesor;
  6. od 1988. u mirovini.

Članstva i funkcije u znanstvenim i stručnim društvima

  1. Red. član HAZU;
  2. član Société de linguistique romane
  3. Société linguistique de Paris
  4. Comitato dell’Atlante Linguistico Mediterraneo
  5. Hrvatsko filološko društvo

Nagrade

  1. Nagrada “Božidar Adžija”, 1970.
  2. Nagrada za životno djelo, 1986.
  3. Nagrada “J.J.Strossmayer” 1999.
  4. Chevalier de l’Ordre du Mérite de la République Française.

Organizacijska djelatnost

  1. Organizirao Kongres mediteranskih lingvističkih studija, 1972. u Dubrovniku.
  2. Organizirao i predsjedavao I., II., III. i IV Skokovim etimološkim susretima (1986. u Zagrebu, 1990. u Zadru, 1994. u Puli i 1998. u Krku.
  3. Od 1971. do 1988. vodio Centar za lektorate hrvatskog jezika na stranim visokim školama.

Nastavna djelatnost

  1. Od 1956. predavao
    Romansku lingvistiku,
    Starofrancuski jezik
    Suvremeni francuski jezik i lingvistiku
    Opću i francusku semantiku
    Španjolski jezik
  2. Predavao na sveučilištima u Francuskoj, Austriji, Španjolskoj i Rumunjskoj, te u Zadru, Beogradu, Sarajevu
  3. Od 1959. do 1978. vodio Odsjek za romanistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
  4. Od 1978. do 1986. vodio poslijediplomski studij lingvistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
  5. Od 1980. do 1988. vodio poslijediplomski studij Lingvistika na Međunarodnom centru za poslijediplomske studije u Dubrovniku.
  6. Vodio 12 magistarskih radova i 13 doktorskih disertacija, te sudjelovao u više stručnih komisija za magistarske i doktorske radove.

Uredjivanje publikacija

  1. Od 1984. do 1988. bio glavni urednik časopisa Studia Romanica et Anglica Zagrabiensia.
  2. Od 1984. do danas član Uređivačkog odbora časopisa Onomastica Jugoslavica (od 1992. Folia onomastica croatica).
  3. Od 1995. član uredništva časopisa Čakavska rič, Split.

Znanstveni projekti

  1. Vodi znanstveni projekt Dopune Skokovu etimologijskom rječniku.