Meni osobnih stranica

akademik Vladimir Marković

Datum rođenja:

  • 1939

Mjesto rođenja:

  • Daruvar

E-mail adrese:

Akademske titule:

  • akademik (18.05.2000. - ...)
  • profesor doktor znanosti (1993. - ...)

Institucije:

  • redoviti profesor - Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Funkcije u Akademiji:

  • voditelj - Strossmayerova galerija starih majstora (2005. - ...)
  • predsjednik - Odbor za obnovu i razvitak Arboretuma Trsteno (01.03.2012. - ...)
  • tajnik - Razred za likovne umjetnosti (01.01.2015. - ...)
  • tajnik - Razred za likovne umjetnosti (27.11.2013. - 31.12.2014.)
  • zamjenik tajnika - Razred za likovne umjetnosti (27.03.2012. - 27.11.2013.)

Članstvo u Akademiji:

  • redoviti član - Razred za likovne umjetnosti (18.05.2000. - ...)

Akademik Vladimir Marković rođen je 1939. godine u Daruvaru. Srednju školu i studij na Filozofskom fakultetu (grupe Povijest umjetnosti i Komparativna književnost) završio je u Zagrebu. Od 1964. godine radi na Odsjeku za povijest umjetnosti istoga fakulteta. Magistrirao je 1972., a doktorirao 1978. godine. U zvanje docenta unaprijeđen je 1979. godine, potom je 1985. imenovan izvanrednim, a 1993. redovitim profesorom. Od 1986. godine predstojnik je Katedre za povijest umjetnosti novoga vijeka. Nastavnik je i mentor na poslijediplomskom studiju na matičnom fakultetu i u dva navrata njegov voditelj. Sudjelovao je kao nastavnik i mentor u radu poslijediplomskih studija u Dubrovniku i bio voditelj studija od 1986. do 1989. godine. Dugogodišnji je suradnik Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu, gdje je vodio pojedine projekte te na mnogima surađivao.

Akademik Marković bio je voditelj izložbe “Zlatno doba Dubrovnika XV. i XVI. stoljeće” (Zagreb – Dubrovnik, 1987.). Sudjelovao je kao hrvatski predstavnik na međunarodnom projektu “Barok u srednjoj Europi” u okviru koje je organizirano sedam velikih izložbi te rad simpozija vezanih uz njihovu tematiku (1991./1992.). Bio je začetnik i voditelj izložbe “Hrvati – kršćanstvo, kultura, umjetnost” koja se održala u Vatikanskim muzejima (1999./2000.), kao i urednik kataloga na talijanskome i engleskome jeziku koji su ju pratili. Voditelj je projekta: “Arhitektura i štafelajno slikarstvo XVII. i XVIII. stoljeća u Hrvatskoj”.

Član je strukovnih udruga i sada obavlja dužnost predsjednika Upravnoga odbora Hrvatskoga restauratorskog zavoda, te predsjednika Vijeća za kulturna dobra i Nacionalnoga vijeća za kulturu Republike Hrvatske.