Meni osobnih stranica


akademik Dragutin Skoko

Datum rođenja:

  • 24.07.1930

Mjesto rođenja:

  • Karlovac

E-mail adrese:

Akademske titule:

  • akademik
  • doktor znanosti

Institucije:

  • redoviti profesor u miru - Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • professor emeritus - Sveučilište u Zagrebu (09.11.2001. - ...)

Funkcije u Akademiji:

  • zamjenik tajnika - Razred za prirodne znanosti (01.01.2001. - 31.12.2003.)

Članstvo u Akademiji:

  • redoviti član - Razred za prirodne znanosti (24.07.1991. - ...)
  • izvanredni član - Razred za prirodne znanosti (17.05.1990. - 24.07.1991.)
  • član suradnik - Razred za prirodne znanosti (06.06.1975. - 17.05.1990.)

Godina i mjesto rođenja 24.07.1930. Karlovac

Obrazovanje

  • Maturirao na realnoj gimnaziji u Karlovcu 1949.
  • Studij fizike-geofizike na Matematičko-fizičkom odjelu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu završio 1954.
  • Doktorsku disertaciju Prilog određivanju magnitude potresa obranio je 1969.
  • Bio je više puta na specijalizaciji i usavršavanju u inozemnim institutima (Varšava, Prag, Tokijo, Oxford).

Zaposlenja / Znanstveno-nastavna zvanja

  • Škola učenika u privredi u Karlovcu 1955-1956
  • Osmogodišnja škola u Dugoj Resi 1956-1958.
  • Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu
  • asistent 1958.
  • docent 1969.
  • izvanredni profesor 1975.
  • redoviti profesor 1980.
  • pročelnik Fizičkog odjela PMF-a
  • pročelnik Geofizičkog odjela PMF-a 1982-1985. i 1992-1995.
  • prodekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta 1997/78 – 1981/1982.
  • umirovljen 2000.10.1.
  • od 9. studenog 2001. professor emeritus Sveučilišta u Zagrebu

Članstva i funkcije u znanstvenim i stručnim društvima

  • član suradnik JAZU od 1975.
  • izvanredni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 1990.
  • redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 1991.
  • zamjenik tajnika Prirodoslovnog razreda Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 1. siječnja 2001.
  • više godina predsjednik Znanstvenog vijeća za naftu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
  • predsjednik Znanstvenog savjeta za daljinska istraživanja i fotointerpretaciju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 1990. do 1997.
  • predsjednik Hrvatskog povjerenstva za geodeziju i geofiziku Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 1992. do 1999. i od 2001.
  • član je Europske seizmološke komisije Međunarodne unije za geodeziju i geofiziku od 1985. do 1997.
  • bio je član Znanstvenog savjeta Astronomskog opservatorija Geodetskog fakulteta Hvar

Nagrade i priznanja

  • Republička nagrada "Nikola Tesla" za znastvena dostignuća s područja tehničkih i biotehničkih znanosti 1983,
  • Zahvalnica s plaketom "Andrija Mohorovičić" Zajednice za seizmologiju SFRJ 1985.
  • Zahvalnica s plaketom Međunarodne asocijacije za seizmologiju i fiziku Zemljine unutrašnjosti, Istanbul 1989.

Znanstveni i stručni skupovi

  • Sudjelovao na 30-tak međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova. Na nekima predsjedavao.

Znanstveni projekti

  • Kontinuirano vodio znanstvene projekte s područja seizmologije financiranih od strane Ministarstva znanosti i tehnologije.
  • Bio je voditelj za područje Hrvatske međunarodnih znanstvenih projekata koji su se realizirali u okviru UNDP/UNESCO: Survey of the seismicity of the Balkan region, 1970-1976. i Seismic risk reduction of the Balkan region, 1985-1990.

Nastavna djelatnost

  • Glavni kolegiji koje je vodio prof. D. Skoko na dodiplomskoj nastavi iz područja su seizmologije, Zemaljskog magnetizma i fizike Zemljine unutrašnjosti, a većinu njih uveo je i uhodao. Bio je inicijator izgradnje nove zgrade Geofizičkog odsjeka PMF-a na Horvatovcu, što je realizirano u okviru međunarodnih znanstvenih projekata UNDP/UNESCO-a.
  • Na postdiplomskom studiju geofizike organizirao je i izvodio nastavu kolega iz seizmologije i fizike Zemljine unutrašnjosti. Osim na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu sudjeluje u postdiplomskoj nastavi na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Sudjelovao je i u postdiplomskoj nastavi Instituta za zemljotresno inženjerstvo i inženjersku seizmologiju Sveučilišta u Skopju.
  • Prof. D. Skoko bio je voditelj 10 izrađenih i obranjenih magistarskih radova i član 40-tak povjerenstava za ocjenu i obranu magistarskog rada.
  • Prof. D. Skoko odgojio je nekoliko generacija geofizičara koji uspješno rade u institucijama Hrvatske i izvan nje.

Voditeljstvo teza

  • Bio je voditelj izrađenih i obranjenih 7 doktorskih disertacija i 10 magistarskih radnji.

Uređivanje publikacija

  • Član je uredništva domaćeg znanstvenog časopisa Geofizika od 1984.
  • Član uredništva časopisa Acta Seismologica Iugoslavica od 1971. do 1991.
  • Glavni urednik Biltena Znanstvenog savjeta (vijeća) za daljinska istraživanja i fotointerpretaciju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 1992. do 1997.