Meni osobnih stranica


akademik Dalibor Brozović

Datum rođenja:

  • 28.07.1927

Mjesto rođenja:

  • Sarajevo

Datum smrti:

  • 19.06.2009

Mjesto smrti:

  • Zagreb

Akademske titule:

  • akademik (11.03.1986. - 19.06.2009)
  • doktor znanosti (1957. - 19.06.2009)

Institucije:

  • dopisni član - Makedonska akademija znanosti i umjetnosti (17.06.1986. - 19.06.2009.)
  • dopisni član - Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (19.09.2008. - 19.06.2009.)
  • glavni ravnatelj - Leksikografski zavod Miroslav Krleža u Zagrebu (1991. - 2001.)

Članstvo u Akademiji:

  • redoviti član - Razred za filološke znanosti (11.03.1986. - 19.06.2009)
  • izvanredni član - Razred za filološke znanosti (07.06.1977. - 11.03.1986.)
  • član suradnik - Razred za filološke znanosti (06.06.1975. - 07.06.1977.)
  • pohađao gimnaziju u Visokom, Sarajevu i Zagrebu
  • 1946. maturirao u Zagrebu
  • na Filozofskom fakultetu u Zagrebu studira kroatistiku i talijanski jezik
  • 1951. diplomirao kroatistiku; 1952. apsolvirao talijanski jezik
  • 1957. doktorirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu disertacijom Govor u dolini rijeke Fojnice
  • 1975. član suradnik Hrvatske (tada Jugoslavenske) akademije znanosti i umjetnosti
  • 1977. izvanredni član Hrvatske (tada Jugoslavenske) akademije znanosti i umjetnosti
  • 1986. redoviti član Hrvatske (tada Jugoslavenske) akademije znanosti i umjetnosti
  • 1986. vanjski član Makedonske akademije nauka i umjetnosti
  • 1991 član Academia Europea
  • 1990. član Predsjedništva Republike Hrvatske i potpredsjednik RH
  • 1991-2001. glavni ravnatelj Leksikografskoga zavoda “Miroslav Krleža”
  • 1992-1995. saborski zastupnik

Nastavna djelatnost:

  • 1952. asistent na Akademiji za kazališnu umjetnost u Zagrebu
  • 1953-1956. lektor na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, Slovenija
  • 1956-1858. asistent predavač na Filozofskom fakultetu u Zadru
  • 1958. docent na Filozofskom fakultetu u Zadru
  • 1962. izvanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Zadru
  • od 1968-1990. redoviti profesor na Filozofskom fakultetu u Zadru
  • 1969. profesor po pozivu na University of Michigan (Ann Arbor, SAD)
  • 1971. profesor po pozivu na Sveučilištu u Regensburgu (SR Njemačka)
  • predaje fonologiju na poslijediplomskom studiju lingvistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Zadru
  • na poslijediplomskim studijima u Zagrebu, Zadru, Dubrovniku i Sarajevu (predavao je povijest hrvatskoga jezika, fonologiju i druge kolegije
  • održao niz predavanja na mnogobrojnim seminarima za strane slaviste u Zadru, Zagrebu, Puli, Dubrovniku, Sarajevu.

Članstvo i funkcije u znanstvenim i stručnim društvima:

  • član Odbora za dijalektologiju HAZU; član Odbora za leksikografiju HAZU; član Odbora za etimologiju HAZU
  • predsjednik Hrvatsko-bugarskoga društva
  • predsjednik Hrvatskog saveza za esperanto
  • 1986 vanjski član of Makedonske akademije znanosti i umjetnosti
  • član Europske akademije
  • član Akademije nauka Bosne i Hercegovine

Nagrade:

  • 1970. Nagrada Grada Zadra za istaknutu znanstvenu djelatnost
  • 1992. Nagrada za životno djelo Republike Hrvatske
  • Nositelj velereda kralja Zvonimira, reda Ante Starčevića i reda Danice Hrvatske s likom Ruđera Boškovića
  • Nositelj bugarskog ordena Madarskog konjanika 1. reda

Znanstvena djelatnost

  • sudjelovao u izradi upitnika za mnogobrojne dijalektološke atlase
  • za Općeslavenski dijalektološki atlas na terenu je obradio niz punktova
  • sudjelovao u izradbi Fonoloških opisa
  • sudjeluje u radu na Općeslavenskom lingvističkom atlasu (OLA)
  • sudjeluje u radu na Europskom lingvističkom atlasu (ALE)
  • za Hrvatsku enciklopediju (sv. 1–4) izradio je šezdesetak natuknica

Organizacijska djelatnost

  • Na Filozofskom fakultetu u Zadru organizirao je jezičnu nastavu slavističkoga i kroatističkoga studija
  • sudjelovao u organiziraju Međunarodne slavističke škole
  • sudjelovao pri stvaranju nazivlja i oblikovanju hrvatskoga novca, pri oblikovanju poštanskih maraka RH

Znanstveni i stručni skupovi:

  • sudjelovao u organizaciji i s referatima na više od 100 međunarodnih lingvističkih, slavističkih i drugih konferencija i znanstvenih skupova 

Znanstveni projekti:

  • voditelj projekta Lingvistički atlasi u Zavodu za lingvistička istraživanja HAZU

Uređivanje publikacija:

  • od 2001. glavni urednik časopisa Filologija Razreda za filološke znanosti HAZU
  • 1970-1986. odgovorni urednik filološkoga razdjela Radova Filozofskoga fakulteta u Zadru
  • glavni urednik prvih svezaka Radova Leksikografskog zavoda “M. Krleža”
  • bio je član uredništava raznih lingvističkih časopisa (Rad JAZU/HAZU, Bosanskohercegovački dijalektološki zbornik), zbornika i knjiga
  • dugogodišnji član uredništva Općeslavenskog lingvističkog atlasa (OLA)
  • dugogodišnji član uredništva Europskog lingvističkog atlasa (ALE)
  • glavni urednik Hrvatske enciklopedije (1, 2, 3. svezak)

Polje interesa:

  • Opća lingvistika, hrvatska i slavenska lingvistika, dijalektologija, akcentologija, standardizacija slavenskih jezika, plurilingvistika, numizmatika