Meni osobnih stranica


akademik Boris Kamenar

Datum rođenja:

  • 20.02.1929

Mjesto rođenja:

  • Rijeka

Datum smrti:

  • 12.07.2012

Mjesto smrti:

  • Pješčana uvala, općina Medulin

Akademske titule:

  • doktor znanosti
  • akademik

Institucije:

  • redoviti profesor u miru - Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • dopisni član - Makedonska akademija znanosti i umjetnosti (27.05.2009. - 12.07.2012.)
  • professor emeritus - Sveučilište u Zagrebu (2000. - 2012.)

Funkcije u Akademiji:

  • predsjednik - Odbor za međunarodnu suradnju (30.03.2011. - 12.07.2012.)

Članstvo u Akademiji:

  • redoviti član - Razred za matematičke, fizičke i kemijske znanosti (24.07.1991. - 12.07.2012)
  • izvanredni član - Razred za matematičke, fizičke i kemijske znanosti (19.05.1988. - 24.07.1991.)
  • član suradnik - Razred za matematičke, fizičke i kemijske znanosti (06.06.1975. - 19.05.1988.)

Datum i mjesto rođenja: 20 .veljače 1929., Sušak-Rijeka
Nacionalnost: Hrvat
Bračno stanje: oženjen (1953., Maja r. Peruško)
Djeca: kći Vedrana (r. 1954.)

Zvanje i profesionalni status:

  • Doktor kemijskih znanosti,
  • inženjer kemije,
  • redovni profesor,
  • znanstveni savjetnik.

Obrazovanje:

  • 1935-1947 Osnovno i klasična gimnazija u Sušaku (Rijeka)
  • 1947-1953  Inženjer kemije, Sveučilište u Zagrebu, Tehnički fakultet, Kemijsko-                       tehnološki odjel
  • 1960            Doktorat kemijskih znanosti, Sveučilište u Zagrebu, Prirodoslovno-                       matematički fakultet
  • 1964/65       Postdoktorand, University of Oxford, U.K., Chemica Crystallography                       Laboratory.

Profesionalni položaji:

u zemlji:

  • 1953-1956 Šef laboratorija za analizu metala, metalografska ispitivanja i ispitivanja ljevačkih pjeskova, Tvornica dizalica i ljevaonica "Vulkan", Rijeka
  • 1956-1962 Asistent, Institut Ruđer Bošković, Zagreb
  • 1962-1966 Docent, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
  • 1966-1971 Izvanredni profesor, PMF, Zagreb
  • 1972-         Redovni profesor, PMF, Zagreb

u inozemstvu (gostujuće profesure)

  • 1971/72 Visiting Fellow, All Souls College, Oxford, U.K.
  • 1980 Visiting Professor, Chemistry Department, Auckland University, New Zealand
  • 1989/90 Visiting Professor, Massey University, Palmerston North, New Zealand
  • 1995/96 Visiting Professor, Massey University, Palmerston North, New Zealand (1 semestar)

Znanstveni i stručni radovi:

  • Objavljeni znanstveni radovi: 129
  • Objavljeni stručni radovi: 19 

Domaći znanstveni skupovi i kongresi:

  • Sudjelovanje na 44 znanstvena skupa i kongresa s ukupno 9 plenarnih predavanja i 132 znanstvena priopćenja

Međunarodni znanstveni skupovi i kongresi:

  • Sudjelovanje na 37 znanstvenih skupova s ukupno 5 plenarnih predavanja i 84 znanstvena priopćenja

Pozivna predavanja na inozemnim sveučilištima:

  • 23 predavanja

Mentorstvo magisterijima i doktorskim disertacijama:

  • Magisteriji znanosti: 16
  • Doktorat znanosti: 11

Članstvo u akademijama:

  • 1975-1988 Član suradnik HAZU
  • 1988-1991 Izvanredni član HAZU
  • 1991-          Redoviti član HAZU
  • 2000-          Predsjednik Odbora za međunarodna pitanja i međunarodnu                       suradnju HAZU

Profesionalne djelatnosti i članstva:

  • 1956-              Hrvatsko kemijsko društvo, predsjednik (1976-1980)
  • 1956-              Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa
  • 1965-              Royal Society of Chemistry, London
  • 1966-1991   Jugoslavenski centar za kristalografiju,
       tajnik (1966-1990),
       predsjednik (1990-1991)
  • 1966-1990   Pomoćni urednik Godišnjaka Jugoslavenskog centra za                         kristalografiju
  • 1974-            European Crystallographic Committee,
        vice-president (1978-1981),
        president (1981-1984)
  • 1976-1980  Član uredništva časopisa Croatica Chemica Acta
  • 1978-1984  Član Uredničkog savjeta časopisa "Kemija u industriji"
  • 1980-            Član međunarodnog uredničkog savjeta časopisa Croatica
                         Chemica Acta
  • 1986-1988  Predsjednik Unije kemijskih društava Jugoslavije
  • 1991-            Hrvatska kristalografska zajednica, predsjednik

Važniji položaji na Fakultetu i Sveučilištu:

  • 1965-1966 Pročelnik Kemijskog odjela PMF
  • 1968-1970 Prodekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta
  • 1976-1978 Dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta
  • 1982-1984 Predstojnik Zavoda za opću i anorgansku kemiju PMF

Nagrade i priznanja:

  • 1970 Republička nagrada za znanstveni rad "Ruđer Bošković"
  • 1980 Nagrada grada Zagreba za znanstveni rad
  • Član komiteta Međunarodne kristalografske unije za dodjelu nagrade "Ewald Prize".

Voditeljstvo projekata

Patenti

  • Grdenić, D. i Kamenar, B.: Patent 1534/62: Postupak za dobivanje vrlo čistog silicija redukcijom tetraklorsilicija parama natrija, Patentni glasnik XIV, br. 1(1964).